Planowanie planowania

czarny/ 30 marca, 2021

Moja dziesięcioletnia córka uczy się planowania. Ma specjalny notesik i specjalny długopisik. Do planowania. Będzie zapisywać notateczki i sporządzać punktacje. Data nazwa zadania uwagi.

Będąc w jej wieku strzelałem do urojonych Niemców i grałem w piłkę nożną. Bez powodzenia, ale z uporem. Nie musiałem wiele pamiętać, prawie nic. Coś tam do szkoły, odkurzyć (może to było później) i tyle. Reszta przychodziła sama, nieproszona i mile widziana.

Obecnie są organizery, planery i skoroszyty. Dla niepoznaki wszystko w milusie kotki.

Dzieci mają ciężko siedząc w domu i nie mogąc być dziećmi. Przemianujemy je więc na dorosłych. Będą zorganizowane i poważne, uczesane i przezorne. Lub zwariują.

Być może to jedno i to samo.

Jeśli dziecku zabierzesz jego dziecko – kim się stanie, gdy dorośnie? Myślę, że nikim. Podobno wszystko ma swój czas. Jeśli coś przyjdzie na człowieka przed czasem lub po czasie, to go po prostu rozszarpie. Rozszarpie – tak myślę. Jeśli będzie tak, jak wielu z nas się obawia, że będzie, to znaczy pandemia wcale nie zniknie, a jeśli zniknie to pojawi się inna, równie zabawna, to naprawdę nie wiem. Pokolenie przymusowych domatorów, z nosami w monitorach, z uszami w słuchawkach, z oczami w pustce. Suche dłonie, nawykłe do plastiku. Słabe stopy.

Pisk nocą.

6 Comments

  1. Ojej, naprawdę? Moj syn nie planuje, ale buduje, walczy z piratami, szuka skarbów w ogrodzie. Niech korzysta z dzieciństwa, niech sie rozwija według swojego rytmu, na dorosłość jeszcze przyjdzie czas! Pozdrawiam!

  2. Moje dzieciństwo tez wyglądało inaczej niż to jest obecnie. Też miałam różne notesy, notesiki ale nie zapisywałam tam żadnego planowania, bardziej on służył do jakiś rysunków, lub po prostu taki brudnopis. Dzisiaj jest całkiem inaczej 🙁

    • Ja też głównie rysowałem w notatnikach. Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że powinienem zapisywać, co mam robić na drugi dzień, to bym się popatrzył na niego… dziwnie 🙂

Add Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *