Do Lecha, replika

czarny/ 11 lutego, 2021

Piękno jest na to, aby zachwycało

do pracy, a ta po to, by się zmartwychwstało.

Promethidion – C. K. Norwid

Zacznę od Norwida, żeby było ostro. Katoliccy publicyści na wyścigi przywołują powyższy cytacik, by wskazać, jakie podejście do tematu miał nasz wielki poeta – katolik. Trzeba tu dodać, w ramach uczciwości, że to są słowa jednego z rozmówców występujących w dziele pod tytułem Promethidion. Nie wiem, czy Norwid by je uznał za swoje. Właściwie, to nie wiadomo nawet, czy on z nimi się zgadzał? I tak dalej. Z tym, że jest ten opis tak ładny i tak dotkliwie określający całość tematu – że już nie można ładniej i pełniej.

Ale mój kumpel powiedział kiedyś: Ja jestem stworzony do nieróbstwa.

Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Nikt nie jest stworzony do nieróbstwa.

Jestem przekonany, że nikt nie jest stworzony do nieróbstwa. Ponieważ stworzenie czegokolwiek jest pracą, a praca nie żyje po to, by tworzyć swój brak. Podobnie człowiek – nigdy nie stworzy czegoś po to, żeby nie istniało. Podobnie uśmiech – nigdy nie powstaje po to, by odpowiedzią było ziewanie. Podobnie seks… bez nadziei na fajkę po seksie… rozpędziłem się, ale już nie wiem, co napisać, żebyś przestał tak gadać, Lechu.

4 Comments

  1. Praca dalej nam dużo możliwości i czasami prowadzi do samorozwoju, więc nikt nie jest stworzony do nieróbstwa, tylko wszystko zależy od naszych chęci.

  2. Ostatnio o tym ze znajomymi rozmawialiśmy. Człowiek nie jest w stanie nic nie robić. Potrzebujemy zajęcia. Pracy, hobby, czegoś, co nam wypełni czas. Nuda może zabić.

Add Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *