Czy złoto?

czarny/ 27 lipca, 2021

Kupiłem bułkę i ser i masło i coś tam. Zapłaciłem 8 złotych pięćdziesiąt groszy. W Polsce jednostka walutowa to 1 Złoty. Jaki? Złoty. Urzeczownikowiony złoty to złoto. ZŁO TO.

Pomyślałem sobie, że zło jest złe, nawet w etymologii. Krótkie i treściwe wyjaśnienie sytuacji: to jest zło! Uważaj: to, co się błyszczy, to jest zło!

A potem zaglądnąłem do słownika i okazało się, że wcale nieprawda. Zło i Złoto mają zupełnie inne rdzenie w naszym starym, przedwojennym, indoeuropejskim języku. Zły to znaczy zbaczający z drogi, a złoty to znaczy błyszczący. Nic wspólnego.

Nie wszystko zło, co się świeci. Lubię świeżą bułkę z masełkiem i żółtym serem.

7 Comments

    • Ja myślę, że nie należy czekać na wolny czas, lecz na bieżąco się dowiadywać, co i jak. Można się dowiedzieć wielu rzeczy i spędzić problemy z oczu.

  1. Ostatnio po przeczytaniu pewnej głośnej wypowiedzi jednego z polityków przeszło mi przez myśl pytanie co właściwie oznacza słowo niewiasta… skojarzyło mi się z niewiedzą, przeciwieństwem wiedźmy – tej, która wie. Szybko jednak odleciałam od tej refleksji. Na miotle. Pozdrawiam <3

    • Myślę, że złoto jest niebezpieczne – to na pewno. A czy złe? Samo w sobie nie jest. To zależy od nas. Tak się składa, że dziś rano słuchałem Luxtorpeda „Autystyczny” i przypomniałem sobie Hansa, gdy śpiewał/mówił jeszcze w kapeli 52 Dębiec. Lubię tego gościa (mam nadzieję, że chodzi o tego samego). Bardzo dziękuję za link – nie znałem.

Add Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *